Informace pro rodiče


Děti, které se starají o svého dlouhodobě nemocného nebo postiženého rodiče, či jiného člena rodiny, jsou malí hrdinové, kteří s neskutečnou energií čelí svým neplánovaným povinnostem. Rodiče často cití vinu, že jsou na svých dětech do velké míry závislí a zároveň si uvědomují, že jejich děti si myslí, že jsou za zdraví svých rodičů zodpovědní.

V těchto dětech se hromadí zlost až do té míry, kdy je to pro ně neúnosné a v ten moment vybouchnou. A když doktor dodá všemu korunu tím, že řekne: „Starej se o svojí mámu, jsi silnější než ona, a proto tě potřebuje.“, dítě odchází z ordinace s pocitem, že jiná možnost není.

Vaše dítě pravděpodobně tráví doma mnohem více času, než je mu příjemné. Musí být totiž pořád k dispozici. Pomáhá nemocnému členu rodiny s oblékáním, ukládáním do postele i s denní hygienou. Obstarává mnoho domácích prací – nakupuje, uklízí, vaří a třeba se navíc stará o svého mladšího sourozence.

Možná Vám to připadá jako jediná možnost, jak situaci řešit – požádát své ratolesti o pomoc. Možná žijete singl a nemáte na blízku žádné příbuzné, kteří by Vám pomohli. A nebo pracujete do pozdních večerních hodin a na nic jiného nemáte čas. Nicméně, pokud jste si vědomi toho, že Vaše dítě má na svých bedrech naloženo více, než unese, nabízíme Vám dvě jednoduché možnosti, které můžete udělat právě teď – najděte kontakt na naši organizaci a buď nám zavolejte, nebo napište email. Vymyslíme, jak Vaší rodině odlehčit od každodenních starostí.