Úterý, 12 března, 2024

Nechcete brát spoustu tablet na tlak? Jaké je řešení?

- Komerční sdělení -aktuality

Míra kontroly pacientů s hypertenzí se za poslední dva roky na Slovensku výrazně zlepšila. Ukazuje to projekt, do kterého bylo zapojeno více než sto všeobecných lékařů a více než čtyři tisíce jejich pacientů s léčenou hypertenzí.

Pravidelné měření tlaku se netýká pouze léčených hypertoniků.
Koordinátorka projektu \“Domácí monitorování tlaku krve 2021\“ MUDr. Adriana Šimková, PhD., hovoří o nadějných číslech: „V roce 2019 měla více než polovina pacientů vyšší krevní tlak, než se doporučuje. Dnes, po dvou letech, můžeme konstatovat, že až dvě třetiny pacientů měly v ambulanci naměřený krevní tlak pod 140/90 mmHg.“ Hodnoty nad 140/90 mmHg opakovaně naměřené v klidu znamenají vysoký krevní tlak.

Za největší problémy při léčbě arteriální hypertenze se považuje na jedné straně nevědomost pacientů (1 ze 2 lidí s hypertenzí o ní netuší) a na druhé nedostatečná ochota spolupracovat. Odhaduje se, že na Slovensku máme přibližně dva miliony hypertoniků. Každý pátý pacient, který v květnu 2021 přišel ke svému všeobecnému lékaři na vyšetření a změřili mu tam krevní tlak, vůbec netušil, že ho má vyšší. Po přepočtu na dospělou populaci se to může týkat až půl milionu lidí na Slovensku. Měření u všeobecných lékařů se uskutečnilo během května – měsíce měření tlaku krve v rámci mezinárodního projektu ISH (International Society fo Hypertension). Jedná se o celosvětovou kampaň probíhající pod označením na sociálních sítích #becauseIsayso, což v překladu z angličtiny znamená #pretozetitohovorim.

Zásady správného měření krevního tlaku

certifikovaným poloautomatickým tlakoměrem (určitě ne zápěstním)
po dobu 3 dnů, nejlépe 6–7 po sobě jdoucích dnů
před každou návštěvou lékaře
2 měření ráno (s odstupem pár minut), 2 měření večer
v tichém prostředí, po 5 minutách klidu, s prázdným močovým měchýřem
vsedě, s opřenými zády a podepřeným ramenem, chodidla na zemi
před měřením tlaku nekouřit (a nejlepší je nekouřit vůbec)

Efektivní léčba zahrnuje jednoduchý a účinný léčebný plán.
Před šedesátipětkou maximálně 130/80 mmHg

V souvislosti s adherencí (ochota pacienta spolupracovat s lékařem) se nejčastěji hovoří o počtu předepsaných pilulek. „Poslušnost“, s jakou pacienti dodržují rady lékaře a důsledně užívají léčbu, je podle průzkumů přímo úměrná jejich počtu (čím více léků, tím nižší ochota je užívat).

Pouze pětina pacientů uvádí, že užívá přesně tolik léků, kolik má předepsaných. Naopak téměř třetina pacientů by měla podle srovnání s lékovou databází užívat více léků, než deklaruje.

Nízká adherence je přitom hlavní příčinou nedostatečné kontroly krevního tlaku a současně se spojuje s vyšším rizikem kardiovaskulárních příhod. Řešením je kromě dodržování správné životosprávy i snižování počtu předepsaných pilulek, které lze docílit moderním přístupem k farmakologické léčbě v podobě tzv. fixních kombinací.

„Když jsem jako mladá lékařka začínala na interním oddělení, mívali jsme v rámci kliniky přednášky. V té době vznikala určitá idea, resp. tehdy to byl spíše sen, abychom uměli pacientovi v jedné pilulce poskytnout co nejvíce účinných látek (koncept tzv. polypill). To, co znělo v minulosti jako sen, se již stalo skutečností. Pacienti s hypertenzí mohou mít v jedné tabletě více účinných látek – nejen k léčbě krevního tlaku, ale například i cholesterolu. Vycházíme z praxe – mají-li pacienti k dispozici jednu tabletku, kterou stačí užívat jednou denně, a mají díky ní pokryto několik rizikových faktorů, tak se výrazně zvyšuje jejich ochota užívat léky. Díky tomu narůstá i efekt léčby,“ říká MUDr. Adriana Šimková.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek