Čtvrtek, 25 dubna, 2024

Prořezávají se vašemu miminku zoubky? Co pomůže a čemu se raději vyhnout?

- Komerční sdělení -aktuality

S prořezáváním mléčných zubů je typicky spojen pláč a podrážděnost způsobená bolestí.

Miminka mohou mít bolestivé, oteklé a někdy zduřelé dásně, sklon dávat si do úst prsty nebo různé předměty a mohou vydatněji slinit. Vyskytují se i ztráta chuti k jídlu, neklidný spánek či problémy s usínáním. Pomoci může tekutá strava i odvádění pozornosti. Informuje o tom dětská lékařka Andrea Žemberová.

První zuby se u dítěte většinou začínají objevovat ve čtvrtém až šestém měsíci života. Někdy se ovšem stává, že i roční dítě má stále bezzubý úsměv. „Nejčastěji růst zubů provází zvýšené slinění, plačtivost, kousání všeho, co dětem přijde do cesty, případně vlastních prstů, někdy nechutenství a zhoršený spánek. Pokud má dítě horečku, rýmu nebo řídké stolice, jde už o projev infekce, kterou si zaneslo do úst neustálým vkládáním hraček, předmětů z okolí nebo vlastních prstů,“ říká Žemberová. Pokud tyto příznaky trvají déle než tři dny nebo jsou intenzivní, doporučuje se kontaktovat pediatra.

Tolerance bolesti u dětí je podle lékařky různá. Pokud se cítí dobře, není třeba tento proces vůbec řešit. „Pokud je dítě ubolené a plačtivé, můžeme mu pomoci masáží dásní čistým prstem, případně nabídnout kousátko, které je bezpečné tvarově i použitým materiálem a dá se hygienicky udržovat,“ tvrdí. Není vhodné podávání teplé stravy ani ovocných šťáv, které by mohly bolavé místo ještě více podráždit. Vhodné je upravit stravu na tekutou, kterou lze v případě potřeby podávat i brčkem. Důležitý je také dostatečný příjem tekutin a pomáhá odvést pozornost dítěte různými atraktivními činnostmi.

„Existují různé gely na znecitlivění, ale je třeba si dávat pozor na jejich složení, protože všechno, co dítěti dáte do úst, se vstřebá do krve o to víc, jsou-li dásně oteklé a prokrvené,“ upozorňuje. Proto je podle ní třeba vyhnout se zejména gelům obsahujícím benzokain, který může poškodit hemoglobin, tedy krevní barvivo přenášející kyslík. Gely utlumí bolest, dásně mírně znecitliví a dítěti se uleví. Některé však obsahují také chemickou sloučeninu lidokain, který sice přináší úlevu od bolesti, ale je třeba si uvědomit, že lidokain je anestetikum, které se používá iv nemocnicích při léčbě velkých zdravotních obtíží, a na dětský organismus může mít také negativní účinky.

Varuje před potlačováním bolesti dítěte i jinými léky. Pro posílení imunity je však vhodné mu v době prořezávání zubů podávat vitamíny C, B a D, případně probiotika. Riziko různých infekcí je totiž v tomto období přirozeně vysoké, neboť děti si dávají do úst vše, co najdou. „Proto by mělo být samozřejmostí i dodržování hygienických a bezpečnostních opatření, přizpůsobených věku, povaze a temperamentu dítěte,“ uvedla lékařka.

Mléčné zuby jsou menší než trvalé, mají kratší a tenčí kořeny a méně odolnou sklovinu. V porovnání s trvalejšími zuby mají také světlejší barvu. Kořeny mléčných zubů se věkem zkracují a celý tento proces končí uvolněním korunky mléčného zubu se zcela spotřebovaným kořenem ze zubního lůžka. Mléčné jednotky za trvalé se vyměňují kolem šesti let věku dítěte.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek