Sobota, 14 prosince, 2024

Co dětem nejvíc chybí během karantény? Kamarádi ve škole, fotbal a zelený trávník

- Komerční sdělení -aktuality

Bez ohledu na to, kde žijí, témata dětských obrázků jsou často stejná.

Děti kreslily, co jim chybí během karantény.
Od Tokia po Buenos Aires, od New Yorku po Káthmándú – děti ukázaly fotoreportérům agentury své obrázky z balkonů nebo z předomí a vysvětlily, co znamenají.

Osmiletý Řeku Matsui z Tokia nakreslil sám sebe mezi svými prarodiči na obrázku, kde se všichni tři usmívají. „Chybí mi babička a děda. Chtěl bych jít na návštěvu k babičce domů,“ řekl. Jeho o čtyři roky starší sestra Jaja nakreslila sebe a svou kamarádku. „Nejvíc ze všeho bych chtěla být se svými kamarádkami,“ vysvětlila.

Kromě smutku po prarodičích děti také kreslí sporty, kterým se nyní nemohou věnovat. Osmiletý Ivan Posta a jeho jedenáctiletý bratr Vince, kteří žijí v maďarském hlavním městě Budapešti, nakreslili obří fotbalové míče. „Nakreslil jsem fotbalový míč, protože na zahradě nemůžeme kopat, všude jsou tam stromy a keře,“ řekl Vince.

O tisíce kilometrů dále v nigerijském Lagosu nakreslil jedenáctiletý Olatunji Adebayo také velký fotbalový míč. „Chybí mi, jak jsem chodil hrát fotbal s kamarády, než začala karanténa. Z karantény jsem smutný,“ svěřil se.

Dalším, často zastoupeným motivem, jsou květiny, les a zelené trávníky. Jane Hassebroek, která žije v newyorském Brooklynu, řekla: „Nakreslila jsem náš park, protože to je místo, kde se po škole scházíme s kamarády a bavíme se. V karanténě si připadám jako v pasti, protože žiji v New Yorku a je těžké udržet si odstup od ostatních, když je kolem tolik lidí,“ dodala tato třináctiletá dívka.

Sandithi Illeperum je 14 let a žije ve srílanském hlavním městě Kolombě. Na jejím obrázku sedí dívka sama v dolním rohu s koleny přitaženými k bradě a v ochranném roušku. Nad ní je skupina tančících ženských postav s nadýchanou sukní. „Před karanténou jsem kreslila zábavné, kreativní věci. Ale teď kreslím to, co mi nejvíc chybí. Kreslím své emoce. Cítím se hrozně osamělá, protože jsem jedináček,“ řekla.

A některé děti se rozhodly na obrázcích symbolicky postavit samotnému viru. Desetiletý Nipun Kitkrajlart, který žije v thajské provincii Samutprákán, nakreslil virus jako monstrum ohrožující svět – ale zdravotníci s pomůckami, jako je dezinfekce a ochranná rouška, jeho útok odrážejí.

V Číně, kde se koronavirus objevil nejdříve a kde už byla přísná karanténní opatření odvolána, vytvořil jedenáctiletý Li Čchung-Čchen propracovaný kreslený příběh. Virus v něm přilétá „netopýřím letadlem“. Lidé jsou ochotni položit svůj život, aby se mu postavili. A nakonec ho porazí „očkovacími zbraněmi“.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek